• بخش زیبایی
نباید های ارتودنسی
نباید های ارتودنسی
زمانی که ارتودنسی انجام شده است نباید از غذاهایی که بافت سفت و محکم دارند استفاده کرد زیرا این غذاها به براکت هایی که در ارتودنسی ثابت، روی دندان قرار میگیرند، آسیب می زنند. در صورتی که این اتفاق بیفتد و این وسایل ثابت از روی دندان جدا شوند یا به اصطلاح بیمار وسایل ارتودنسی را بشکند، باید دوباره طی فرآیندی این وسایل را به دندان ها چسباند.
مال اکلوژن چیست
مال اکلوژن چیست
اکلوژن به هم‌ترازی دندان‌های بالا و پایین بر روی‌ هم گفته میشود و زمانی که فک و دندان های شما دچار نقصان باشد و به طور غیر طبیعی بر روی هم قرار گیرند، به آن (مال اکلوژن) گفته میشود.
برداشتن براکت ارتودنسی چگونه است
برداشتن براکت ارتودنسی چگونه است
متخصص ارتودنسی برای برداشتن براکت ارتودنسی از ابزار ویژه ای استفاده میکند تا بتواند به آرامی بر روی هر براکت فشار یکنواختی وارد کند تا آن ها را از دندان بیمار جدا کند. این کار برای تمام دندان ها تکرار میشود.
ارتودنسی و عمل جراحی بینی
ارتودنسی و عمل جراحی بینی
بهتر است ابتدا دوره ی درمان ارتودنسی تمام شود و سپس جراحی بینی صورت پذیرد. خصوصا اگر فردی نیاز به جراحی فک بالایی خود داشت باید حتما این عمل را قبل از عمل جراحی بینی خود انجام دهد، زیرا جراحی فک بالا باعث ایجاد تغییرات در بینی  می شود.
بهترین سن برای ارتودنسی کودکان
بهترین سن برای ارتودنسی کودکان

زمان شروع درمان هر کودک به نوع مشکل دندان ها و وضعیت مشکل از نظر حاد بودن یا خفیف بودن بستگی دارد.تفاوت های فردی نیزنقش بسیار زیادی در تعیین زمان درمان دارند. باید در شروع سن هفت سالگی تا هشت سالگی برای معاینه ارتودنسی به متخصص ارتودنسی مراجعه نمود. 

در انتخاب متخصص ارتودنسی خود حساس باشید
در انتخاب متخصص ارتودنسی خود حساس باشید

دندانپزشکی دارای شاخه‌های مختلفی است که ارتودنسی یکی از شاخص‌ترین آنها است. ممکن است زمانی که به مطب یک دندانپزشک مراجعه می‌کنید، عناوین مختلفی را روی تابلو ببینید. نباید به این مسئله بی توجه باشید. در نظر داشته باشید که برای این که مشکل دندانی به خوبی رفع شود، باید به متخصص حاذق در آن زمینه مراجعه شود. یک انتخاب نادرست ممکن است علاوه بر تلف کردن زمان و هزینه، مشکلات جبران ناپذیری برای دندان‌ها و فک ایجاد کند. 

ارتودنسی دندان کودک
ارتودنسی دندان کودک
یکی از توصیه‌هایی که دندانپزشکان به والدین می‌کنند این است که از دندان‌های شیری فرزندان خود نیز به اندازه دندان‌های دائمیشان مراقبت کنند. در هر صورت، کودک باید تحت نظر دندانپزشک باشد تا در زمان ایجاد مشکل برای درمان آن اقدام شود. بررسی و معاینه دندان‌های کودک در جهت انجام ارتودنسی بین سال‌های 8 تا 10 است. در این زمان دندان‌های شیری و دائمی هر دو در دهان کودک وجود دارند.
آیا زیبایی دندان بدون نیاز به درمان ارتودنسی امکان‌پذیر است؟
آیا زیبایی دندان بدون نیاز به درمان ارتودنسی امکان‌پذیر است
بیشتر بیمارانی که دچار نامرتبی دندانی هستند، این تصور را در ذهن دارند که تنها با ارتودنسی نظم در بین دندان‌های آنها برقرار خواهد شد. در صورتی که در حال حاضر به جز ارتودنسی درمان‌های دیگری نیز برای این بی نظمی‌ها استفاده می‌شود که البته تشخیص آن توسط دندانپزشک صورت می‌گیرد.
سوالات رایج در مورد ارتودنسی
سوالات رایج در مورد ارتودنسی
درمان صحیح ارتودنسی نیاز به نظم خاص و آماده‌سازی بیماران دارد. این آماده‌سازی شامل جرم‌گیری، ترمیم پوسیدگی‌ها، کشیدن دندان‌ها (در صورت نیاز) و آموزش بهداشت است. شرط اصلی درمان ارتودنسی موفق، همکاری بیمار و عمل به توصیه‌های دندان‌پزشک است.
چون درمان ارتودنسی در مدت‌زمان نسبتا طولانی انجام می‌گیرد بنابراین علاقه و اشتیاق بیمار در به دست آوردن نتیجه‌ای خوب، تاثیرگذار است.
ناهنجاری کراس بایت Crossbite
ناهنجاری کراس بایت Crossbite
کراس بایت نوعی مشکل ظاهری دندان است که علاوه بر اختلال زیبایی که برای صورت ایجاد می کند، باعث مشکلاتی در جویدن غذا نیز می شود. این بیماری اغلب در کودکان وجود دارد و در اکثر موارد به دلیل سن بیمار مشخص نمی شود.
پستانک ارتودنسی
پستانک ارتودنسی

البته استفاده از پستانک برای نوزادان توصیه نمی شود اما اگر بعد از چهار هفته از آغاز تولد کودک و زمانی که کودک یک روال عادتی ثابت برای تغذیه از شیر مادر پیدا کرد، پس از بررسی های لازم برای مضرات و فواید پستانک تصمیم به این امر گرفتید که برای نوزاد خود پستانک تهیه کنید، متخصصین و دندانپزشکان استفاده از پستانک ارتودنسی را توصیه می کنند.

آیا ارتودنسی فقط جنبه ی زیبایی دارد؟
آیا ارتودنسی فقط جنبه ی زیبایی دارد

بر خلاف ذهنیت عموم، جنبه ی درمانی ارتودنسی بسیار مهم تر از جنبه های زیبایی آن است. در واقع حتی با درمان به موقع ارتودنسی میتوان از بروز بسیاری اختلالات و بیماری های دیگر نیز جلوگیری کرد و یا در صورت مبتلا بودن به این بیماری ها آن ها را اصلاح کرد.

ارتودنسی در دوران بارداری
ارتودنسی در دوران بارداری
ارتودنسی در دوران بارداری مانعی ندارد و مادران باردار میتوانند تحت درمان ارتودنسی قرار گیرند اما مادران به علل  مختلفی از درمان ارتودنسی در دوران بارداری خودداری میکنند. در دوران بارداری در بیشتر موارد حساسیت مادر افزایش قابل توجهی پیدا می کند
ارتودنسی نوجوانان
ارتودنسی نوجوانان
11 تا 15 سالگی را می‌توان بهترین سن انجام این درمان دانست. به ویژه در 12 سالگی که بیشتر دندان‌های دائمی رشد کرده‌اند و به این ترتیب تشخیص ناهنجاری توسط دندانپزشک به خوبی میسر خواهد بود.
ارتودنسی دندان کودک
ارتودنسی دندان کودک
عدم تقارن فکین، جلوزدگی دندان ها، عقب رفتکی فک، نامرتبی دندانها، ازدحام و یا هر ناهنجاری دیگر را می توان با صرف زمان و هزینه کمتر در دوران کودکی برطرف کرد.
دندان عقل و ارتودنسی
دندان عقل و ارتودنسی
رابطه دندان عقل با ارتودنسی چگونه است؟ آیا برای انجام ارتودنسی دندان عقل باید برداشته شود؟ چه وقت و چرا؟ دندان عقل یا مولر سوم آخرین دندانی است که در قوس دندانی ظاهر می شود و به طور معمول سنین 17 تا 22 سالگی را محدوده ظاهر شدن دندان عقل می دانند.
گرچه در بسیاری از افرادی که تمام دندان های دائمی خود را در آورده اند و سن جوانی را هم پشت سر گذاشته اند، دندان عقل هنوز رویش نکرده است.