برداشتن براکت ارتودنسی چگونه است

برداشتن براکت ارتودنسی چگونه است

بریس که یکی از اصلی ترین اجزاء در ارتودنسی است، برای رفع ناهنجاری ها و نظم دهی به فک و دندان به کار میرود. این ابزار متشکل از براکت و سیم قوسی (آرچ وایر) است. در این میان براکت ها اندازه و حالات مختلفی دارند.

براکت، در اصطلاح به قطعات مربعی کوچکی که بر روی دندان چسبانیده تا سیم ها را نگه دارد گفته میشود، در واقع براکت ارتودنسی برای ارتباط سیم با چسب و یا باند بر روی دندان است که اقسام مختلفی دارد و برای هر شخص به نسبت شرایط و ناهنجاری هایی مربوط، مورد استفاده قرار میگیرد.

براکت ها معمولا از جنس پلاستیک، سرامیک و فلز ساخته می شوند. براکت فلزی شایع ترین آن هاست و قیمت ارزانتری نسبت به دیگر انواع آن دارد.

برداشتن براکت های ارتودنسی

برداشتن براکت ارتودنسی روز موعود است، فرد بیمار پس از تحمل بریس های ارتودنسی و گذشت مدت طولانی و گاها دشوار به زمانی میرسد که با تشخیص پزشک و بعد از مرتب سازی دندان ها براکت ها را از روی دندانش جدا کنند، این کار بسیار پیچیده ای نیست، متخصص ارتودنسی برای برداشتن براکت ارتودنسی از ابزار ویژه ای استفاده میکند تا بتواند به آرامی بر روی هر براکت فشار یکنواختی وارد کند تا آن ها را از دندان بیمار جدا کند. این کار برای تمام دندان ها تکرار میشود. پس از برداشتن براکت ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی، مقداری چسب بر روی دندان بیمار باقی میماند که با تجهیزاتی به تراشیدن و تمیز کردن آن ادامه میدهد. این فرایند زمان کمی می برد؛ البته بستگی به میزان چسب باقیمانده بر روی دندان بیمار نیز دارد.
بعد از برداشتن براکت ارتودنسی و تمیز کردن و پاکسازی چسب های باقیمانده، ارتودنتیست شروع به قالب گیری برای ساخت ریتینر (نگهدارنده) میکند، ریتینر ابزاری ضروری است زیرا بعد از برداشتن براکت ارتودنسی، دندان ها تمایل به حرکت دارند که لزوما این حرکت به معنی لق بودن آن ها نیست، به خاطر این که در مدت طولانی ای بریس ها به کمک براکت ها و سیم های قوسی آن ها را مجاب به حرکت کرده اند، حال باید آن ها را وادار به ایستادن کرد. پس استفاده از ریتینر امری ضروری است.
در روزهای نخست استفاده از ریتینرها احتمالا برای بیمار کمی دشوار است زیرا ممکن است شیئی خارجی در دهانش حس کند که احتمالا همراه با ترشح بزاق اضافه خواهد بود. اگر بعد از گذاشتن ریتینر ها بیمار نوک زبانی صحبت کرد برای مقابله با آن، حرف زدن و آواز خواندن زیاد پیشنهاد میشود تا به این شی خارجی در دهان عادت کند. بیمار باید مطابق با دستور ارتودنتیست عمل کند تا این روند سریع تر طی شود تا به مرحله ای برسد که فقط از نگهدارنده در طول شب استفاده کند و به زمانی برسد تا هر چه زودتر از دست ریتینرها رهایی پیدا کند.

پس از برداشتن براکت ارتودنسی باید از دندان ها مراقبت ویژه ای شود زیرا هنوز بهبودی کامل را به دست نیاورده اند و نباید به سمت خوراکی هایی رفت که قبلا آن ها را نمیتوانست بخورد یا برای او دشوار بوده است.
مینای دندان بیمار به خاطر بی حفاظ بودن، حساس است و اگر فرد تمایل به سفید کردن و یا جرم گیری پس از برداشتن براکت ارتودنسی دارد باید حداقل یک ماه به طور معمول صبر پیشه کند. 

  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید
نشانی کلینیک: تهران، شهرک غرب، بلوار دادمان، ابتدای فلامک شمالی، ساختمان غزالی، پلاک2، طبقه چهارم، کلینیک دندانپزشکی دیبا
تلفن های تماس: 02188376084 و 02188376085 و 02188376086
ساعات کاری کلینیک: از 9 صبح الی 10 شب