مقالات

با هدف آگاهی بخشیدن به بیماران ارجمند، بخش مقالات شامل مقالات مفید در زمینه خدمات مختلف دندانپزشکی، ایجاد شده است.

در انتخاب متخصص ارتودنسی خود حساس باشید

در انتخاب متخصص ارتودنسی خود حساس باشید

دندانپزشکی دارای شاخه‌های مختلفی است که ارتودنسی یکی از شاخص‌ترین آنها است. ممکن است زمانی که به مطب یک دندانپزشک مراجعه می‌کنید، عناوین مختلفی را روی تابلو ببینید. نباید به این مسئله بی توجه باشید. در نظر داشته باشید که برای این که مشکل دندانی به خوبی رفع شود، باید به متخصص حاذق در آن زمینه مراجعه شود. یک انتخاب نادرست ممکن است علاوه بر تلف کردن زمان و هزینه، مشکلات جبران ناپذیری برای دندان‌ها و فک ایجاد کند. 

ارتودنسی نوجوانان
ارتودنسی نوجوانان
11 تا 15 سالگی را می‌توان بهترین سن انجام این درمان دانست. به ویژه در 12 سالگی که بیشتر دندان‌های دائمی رشد کرده‌اند و به این ترتیب تشخیص ناهنجاری توسط دندانپزشک به خوبی میسر خواهد بود.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان
قیمت کامپوزیت یکی از فاکتورهای مهم برای بیماران است. در کلینیک دیبا پس از تشخیص متخصص از مواد مرغوب و سازگار با وضعیت دهانی بیمار استفاده می شود.
آیا برای کسانی که دندان مصنوعی دارند، ایمپلنت کاربرد دارد؟
آیا برای کسانی که دندان مصنوعی دارند ایمپلنت کاربرد دارد
قرار نگرفتن دندان ها به طور ثابت در دهان و تحلیل رفتن استخوان فک از جمله رایج ترین مشکلاتی است که افراد سالخورده پس از استفاده از دندان های مصنوعی با آن دست و پنجه نرم می کنند. ایمپلنت دندان ها یک راهکار مناسب برای این دسته از افراد است.

آیا زیبایی دندان بدون نیاز به درمان ارتودنسی امکان‌پذیر است؟

آیا زیبایی دندان بدون نیاز به درمان ارتودنسی امکان‌پذیر است
بیشتر بیمارانی که دچار نامرتبی دندانی هستند، این تصور را در ذهن دارند که تنها با ارتودنسی نظم در بین دندان‌های آنها برقرار خواهد شد. در صورتی که در حال حاضر به جز ارتودنسی درمان‌های دیگری نیز برای این بی نظمی‌ها استفاده می‌شود که البته تشخیص آن توسط دندانپزشک صورت می‌گیرد.

لمینیت

لمینیت
در لمینیت دندانپزشک لایه ای از جنس سرامیک و یا کامپوزیت را بر سطح دندان ها قرار می دهد که این کار رفع بدشکلی ها و بدرنگی های دندان را در پی خواهد داشت.

فلورایدتراپی چیست؟

فلورایدتراپی چیست
با کمک فلورایدتراپی می توان علاوه بر جلوگیری از آسیب پذیری دندان ها و پوسیدگی آنها، استحکام دندان ها را هم افزایش داد تا روند فرسایشی دندان ها به تعویق بیفتد.
درمان‌های دندانپزشکی کودکان
درمان‌های دندانپزشکی کودکان
متاسفانه برخی از والدین بر این باورند که درمان های شیری تاثیری بر دندان های دائمی فرزندانشان ندارند. در صورتی که این باور کاملا اشتباه است و هرگونه نادیده گرفتن اهمیت این دندان ها می تواند در آینده صدمات سختی را به دندان های فرزندانشان وارد کند.
چگونه از پوسیدگی دندان کودکانمان جلوگیری کنیم؟
چگونه از پوسیدگی دندان کودکانمان جلوگیری کنیم
مراجعات منظم به دندانپزشکی کمک می‌کند که جلوی پیشرفت بسیاری از پوسیدگی‌ها گرفته شود و هیچ کودکی مجبور به کشیدن دندان‌هایش نشود. مراجعه به کلینیک تخصصی دیبا که محیطی مناسب برای کودکان فراهم آورده است و محیط خشک دندانپزشکی را برای کودکان مطلوب کرده است، کار را برای والدین راحت‌تر می‌کند.
آیا ایمپلنت درد دارد؟
آیا ایمپلنت درد دارد
آیا ایمپلنت درد دارد؟ این سوالی است که اکثر افراد قبل از جراحی ایمپلنت دندان می پرسند.
بیشتر افراد یا ذهنیت قبلی از درمانهای دیگر دندانپزشکی مثل کشیدن دندان، جراحی دندان نهفته و یا عصب کشی دارند و یا اینکه با مراجعه به اینترنت و تماشای فیلم های جراحی پیش قضاوت دارند اول باید به این نکته به پردازیم که درد بعد از ایمپلنت دندانی به چه عواملی بستگی دارد.

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری چیست؟

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری چیست
بلیچینگ و جرم گیری هر دو باعث روشن تر شدن رنگ دندانها میشوند ولی نوع سفید کردن و میزان آنها متفاوت است.
در جرم گیری جرمهای روی دندانها و رنگدانه های خارجی از روی دندانها برداشته می شوند.
در بلیچینگ ماده بلیچ به داخل دندان نفوذ میکند و رنگ دندان را از داخل روشنتر میکند.

سوالات رایج در مورد ارتودنسی

سوالات رایج در مورد ارتودنسی
درمان صحیح ارتودنسی نیاز به نظم خاص و آماده‌سازی بیماران دارد. این آماده‌سازی شامل جرم‌گیری، ترمیم پوسیدگی‌ها، کشیدن دندان‌ها (در صورت نیاز) و آموزش بهداشت است. شرط اصلی درمان ارتودنسی موفق، همکاری بیمار و عمل به توصیه‌های دندان‌پزشک است.
چون درمان ارتودنسی در مدت‌زمان نسبتا طولانی انجام می‌گیرد بنابراین علاقه و اشتیاق بیمار در به دست آوردن نتیجه‌ای خوب، تاثیرگذار است.

فلوراید تراپی

فلوراید تراپی
فلوراید به روش های مختلف موضعی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده می شود که شامل دهانشویه های حاوی فلوراید، ژل های فلوراید و وارنیش فلوراید است که هر یک با صلاحدید متخصص دندانپزشکی کوذکان برای هر کودک تجویز می شود.
بسته به نظر دندانپزشک و با توجه به میزان استعداد کودک برای ابتلا به پوسیدگی، جدول زمانی تکرار انجام فلوراید درمانی در کودک تعیین می گردد.بطور متوسط این زمان هر 3 تا 6 ماه در نظر گرفته می شود.

حس رضایت از لبخندی زیبا با بلیچینگ

حس رضایت از لبخندی زیبا با بلیچینگ
در حال حاضر یکی از بهترین شیوه ها برای بر طرف کردن زردی و بد رنگ شدن دندانها  بلیچینگ است. بهتر است این کار در مطب و توسط دندانپزشک متخصص انجام شود تا مراقبتهای لازم از لثه بیمار به عمل بیاید.

بهترین سن برای ایمپلنت چه سنی است؟

بهترین سن برای ایمپلنت چه سنی است
ایمپلنت درمانی است که جایگزین دندان‌های از دست رفته می‌شود. اما در زمان کاشت ایمپلنت فک و لثه بیمار باید شرایطی داشته باشد که این عمل روی آن قابل انجام باشد. به عنوان مثال، میزان تراکم استخوان لثه و استحکام آن بسیار مهم است.

با مزایای لمینت بیشتر آشنا شویم

با مزایای لمینت بیشتر آشنا شویم

هر لایه‌ای روی سطح بیرونی دندان کشیده شود و دائم روی آن قرار بگیرد، لمینت نام دارد. این پوسته‌های شیشه‌ای و ظریف در عین حال استحکام بالایی دارند. حتی نازک‌ترین لمینت‌ها هم شکننده نیستند.

آیا دندان‌ها برای کامپوزیت باید تراش داده شوند؟

آیا دندان‌ها برای کامپوزیت باید تراش داده شوند

کامپوزیت ماده‌ای ترمیمی هم‌رنگ دندان است که روی سطح دندان قرار می‌گیرد. کامپوزیت انواع گوناگونی دارد و با درجه‌های مختلف از نظر رنگ، سفتی و شفافیت ساخته می‌شود. کامپوزیت برای اصلاح و درمان خرد شدگی و شکستگی، بد رنگی، بد شکلی، فاصله بین دندان‌ها، نامرتبی و فرسودگی دندان‌ها و همچنین پر کردن سوراخ و از بین بردن لکه‌ها توصیه می‌شود. 

طرح لبخند

طرح لبخند
در زمان لبخند زدن، خطی که از لبه برنده دندان‌های قدامی فک بالایی می‌گذرد باید با لبه خط پایین موازی باشد. همچنین، خط لب بالا باید از محل اتصال لبه لثه به دندان‌ها بگذرد. این که عمق فضاهای میان دندان‌ها در لبه برنده دندان‌ها از یک نسبت خاص پیروی کند نیز حائز اهمیت است.
ارتودنسی دندان کودک
ارتودنسی دندان کودک
یکی از توصیه‌هایی که دندانپزشکان به والدین می‌کنند این است که از دندان‌های شیری فرزندان خود نیز به اندازه دندان‌های دائمیشان مراقبت کنند. در هر صورت، کودک باید تحت نظر دندانپزشک باشد تا در زمان ایجاد مشکل برای درمان آن اقدام شود. بررسی و معاینه دندان‌های کودک در جهت انجام ارتودنسی بین سال‌های 8 تا 10 است. در این زمان دندان‌های شیری و دائمی هر دو در دهان کودک وجود دارند.

ارتودنسی دندان کودک

ارتودنسی دندان کودک
عدم تقارن فکین، جلوزدگی دندان ها، عقب رفتکی فک، نامرتبی دندانها، ازدحام و یا هر ناهنجاری دیگر را می توان با صرف زمان و هزینه کمتر در دوران کودکی برطرف کرد.

لیزر برای زیبایی دندان جلو چه کاربردی دارد؟

لیزر برای زیبایی دندان جلو چه کاربردی دارد
این روزها که بازار دندانپزشکی زیبایی بسیار گرم شده است، نمی توان منکر تاثیر لیزر بر زیبایی دندان ها شد. با استفاده از لیزر کار با ظرافت و دقت بیشتری انجام خواهد شد ضمن اینکه امکان آسیب رسیدن به بافت های مجاور هم به حداقل میزان می رسد.

زیبایی دندان با کامپوزیت

زیبایی دندان با کامپوزیت
در دندانپزشکی زیبایی از کامپوزیت برای زیباتر کردن ظاهر دندان ها استفاده می شود. در این روش هیچ گونه تراشی بر روی دندان به وجود نمی آید و می توان آن را تنها در 1 جلسه انجام داد.

بلیچینگ

بلیچینگ
در بلیچینگ، از ماده ای به نام پراکسید هیدروژن استفاده می شود. این ماده به بخش کریستالی دندان وارد شده و بدرنگی هایی که به بخش درونی آن رسوب کرده اند را برطرف می سازد.
فیشورسیلانت
فیشورسیلانت
فیشورسیلانت یک روش مناسب برای مراقبت از دندان ها است که می توان با استفاده از آن، تا 71 درصد احتمال پوسیدگی دندان ها را کاهش داد.
کودکان را با دندانپزشکی آشتی دهیم
کودکان را با دندانپزشکی آشتی دهیم
در صورتی که بستری مناسب به منظور آگاهی بخشی به کودکان وجود داشته باشد، می توان درمان دندانپزشکی اطفال را بدون هیچ گونه نگرانی و زیر نظر دندانپزشکانی باحوصله و حرفه ای برای کودکان انجام داد.

کلینیک دندانپزشکی اطفال در منطقه غرب تهران

کلینیک دندانپزشکی اطفال در منطقه غرب تهران
اگر تا به حال کودک خودتان را نزد همان دندانپزشکی که خودتان به آنجا مراجعه می‌کردید می‌برید و همیشه هم مجبورید برای بردن کودکتان از ترفندهایی استفاده کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تنها یک بار به کلینیک دندانپزشکی اطفال در منطقه غرب تهران مراجعه کنید و برای همیشه کودک خود را از این ترس بیهوده رها کنید.

دندان عقل و ارتودنسی

دندان عقل و ارتودنسی
رابطه دندان عقل با ارتودنسی چگونه است؟ آیا برای انجام ارتودنسی دندان عقل باید برداشته شود؟ چه وقت و چرا؟ دندان عقل یا مولر سوم آخرین دندانی است که در قوس دندانی ظاهر می شود و به طور معمول سنین 17 تا 22 سالگی را محدوده ظاهر شدن دندان عقل می دانند.
گرچه در بسیاری از افرادی که تمام دندان های دائمی خود را در آورده اند و سن جوانی را هم پشت سر گذاشته اند، دندان عقل هنوز رویش نکرده است.
ایمپلنت چیست؟
ایمپلنت چیست
ایمپلنت پین های باریکی هستند که از تیتانیوم خالص سازگار ساخته شده که درون استخوان فک گذاشته می شود.
مکان گذاشتن ایمپلنت و نوع سیستم مناسب تنها بوسیله معاینه ای که دندانپزشک انجام میدهد با در نظر گرفتن سایر شرایط قابل بیان است. میزان حجم و دانسیته استخوان فک، تعداد و موقعیت و استحکام دندانهای طبیعی فرد، شرایط لثه، شرایط و تعداد دندانهای فک مقابل از عوامل مهم حین معاینه است.
نکات مهم در دندانپزشکی اطفال
نکات مهم در دندانپزشکی اطفال
پوسیدگی دندان کودکان در سنین مختلف به عوامل مختلف بستگی دارد. مثلاً پوسیدگی دندان در کودک 6 ماه تا دو ساله که هنوز شیر می‏خورد با پوسیدگی دندان در کودک 3 تا 5 ساله و بالاتر فرق می‏کند. بهتر است بدانیم چه عواملی در پوسیدگی دندانهای کودکانمان نقش دارند. این عوامل به ترتیب سن کودک، از مصرف شیر مادر یا شیشه شیر شروع و تا مصرف شیرینی و شکلات بیش از حدّ و عدم رعایت بهداشت دهان ادامه پیدا می‌کند.
نشانی کلینیک: تهران، شهرک غرب، بلوار دادمان، ابتدای فلامک شمالی، ساختمان غزالی، پلاک2، طبقه چهارم، کلینیک دندانپزشکی دیبا
تلفن های تماس: 02188376084 و 02188376085 و 02188376086
ساعات کاری کلینیک: از 9 صبح الی 10 شب